Dystrybutor urządzeń gastronomicznych - Best CS - wyposażenia dla gastronomii
Zapisz się do newslettera

Czy ekspres kawowy może pomagać w resocjalizacji, motywować do rozwoju, tworzyć wyzwania i możliwości rozwijania talentów? Dzięki głębokiemu przekonaniu, że każdy powinien dostać drugą szansę, powstał wyjątkowy projekt włoskiej marki ekspresów Dalla Corte i mediolańskiego zakładu karnego Bollate: „Dalla Corte Second Chance”.

Włoska pasja, zaangażowanie, wytrwałość oraz nieprzerwane dążenie do wypracowania doskonałego, niepowtarzalnego smaku espresso, zaowocowały stworzeniem najbardziej zaawansowanych technologicznie ekspresów na świecie. Marka Dalla Corte rozwija się od 1947 r., kiedy jej twórca Bruno Dalla Corte, rozpoczął przygodę z ekspresami do kawy. Przez ponad ćwierć wieku maszyny były nieustannie ulepszane, a obecnie, jako jedyne na świecie, dają możliwość kontroli przepływu wody podczas całej ekstrakcji, co pozwala na wydobycie wszystkich aromatów ukrytych w kawie. Chociaż żyjemy w czasach konsumpcjonizmu i niestety często łatwiej jest nam kupić nowe urządzenie niż podjąć się próby naprawienia go, to w przypadku ekspresów Dalla Corte warto dać maszynie drugą szansę. Wysoka jakość części i niezawodność tych maszyn sprawiają, że służą one przez dekady – aby podtrzymać ich doskonałą kondycję, warto poddać je rewitalizacji.

 

Resocjalizacja na drodze poszukiwania idealnego espresso

Więzienie Bollate w Mediolanie nie boi się innowacyjnych projektów i metod włączania osadzonych w życie społeczne. To tu otworzono pierwszą na świecie restaurację prowadzoną przez więźniów – InGalera – czyli w tłumaczeniu na język polski „W więzieniu”. Pracownicy odbywają w Bollate wieloletnie wyroki, a projekty resocjalizacyjne dają im możliwość nauki, przejścia profesjonalnych szkoleń, poznać i rozwinąć sztukę gotowania i serwowania wykwintnych dań, nabycia umiejętności baristycznych. Praca fizyczna zwiększa poczucie własnej wartości, uczy samodyscypliny, cierpliwości i porządku. Ma to tym większą wartość, jeśli praca rozwija umiejętności osób osadzonych w zakładzie karnym. Renowacja pierwszych modeli ekspresów Dalla Corte Evolution i EVO2 daje maszynom drugie życie, a więźniom szansę na zdobycie nowych umiejętności i powrót do społeczeństwa po zakończeniu wyroku. Organizatorzy projektu „Dalla Corte Second Chance” nie tylko zapewniają osadzonym niezbędne szkolenia, ale też uczą pracy na konkretnych stanowiskach. Więźniowie uczą się robić przegląd maszyn, wymieniać części, nabywają wiedzę techniczną niezbędną do konstruowania urządzeń przygotowujących wyśmienite espresso. Wszyscy uczestnicy projektu mogą brać udział w szkoleniach Coffee Diploma System, czyli cyklu szkoleń z certyfikacją Speciality Coffee Association.

 

Drugie życie ekspresów Dalla Corte

Ekspresy, które trafiają do Zakładu Karnego Bollate, podlegają gruntownej renowacji – wymieniana jest większość części i obudowy – za 25% wartości ekspresu, otrzymuje się  praktycznie nową maszynę, gotową posłużyć jeszcze przez długie lata. Każda maszyna, która dzięki więźniom otrzymuje drugie życie, oznaczona jest wygrawerowanym na stalowym elemencie obudowy symbolem projektu – kluczem i kolbą ekspresu. W pracowni więzienia Bollate wciąż stoi pierwszy ekspres wykonany przez osadzonych – jest to symbol ich ciężkiej pracy i szansy na nowe życie. Jeden z ekspresów, który opuścił pracownię, znajduje się w restauracji InGalera. W Polsce również można spotkać kilka ekspresów po renowacji. Oficjalnym przedstawicielem i wyłącznym dystrybutorem ekspresów marki Dalla Corte w Polsce jest firma BEST Company Sollutions, która pośredniczy również w realizowaniu projektu w naszym kraju.

Ekspert
Małgorzata Piekarska
Kategoria
Ekspresy
Tagi
ekspres kawowy, Dalla Corte, CSR, serwis, ekspres ciśnieniowy, ekspres kolbowy, Dalla Corte Second Chance

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu.