Dystrybutor urządzeń gastronomicznych - Best CS - wyposażenia dla gastronomii
Zapisz się do newslettera

Jakie są zalety pracy z piecem konwekcyjno-parowym?

Urządzenie pozwala na przeprowadzenie kilku procesów i rodzajów obróbki. W przeciwieństwie do tradycyjnego piekarnika, pozwala nie tylko piec, ale również może zastąpić takie sprzęty jak płyta grillowa, frytownice czy parowary. Umożliwia to zmniejszenie ilości sprzętu w kuchni, a także ogranicza konieczność zainwestowania w kilka innych urządzeń. Dodatkowo, w przeciwieństwie do tradycyjnego piekarnika, piec konwekcyjno-parowy daje możliwość jednoczesnego przygotowywania kilku tac z produktami. Dzięki temu sprawdzi się jeżeli Twój lokal obsługuje duże imprezy takie jak konferencje czy bankiety.

Ponadto piece konwekcyjno-parowe wyposażone zostały w dodatkowe funkcje, które jeszcze bardziej usprawnią Twoją pracę. Przyjrzyjmy się kilku z nich dostępnym w piecach marki Palux:

  • Gotowanie nocne – pozwala na zaprogramowanie pożądanego czasu gotowania oraz parametrów, dzięki czemu urządzenie włączy się automatycznie bez konieczności obecności obsługi w kuchni
  • Książka kucharska – z możliwością zaprogramowania przepisów, dzięki czemu wystarczy wybrać przyciskiem odpowiedni program przygotowywania
  • Funkcja automatycznego mycia – dzięki której komora pieczenia zachowuje jeszcze wyższy stopień higieny
  • Możliwość załadunku kilku różnych potraw jednocześnie, bez mieszania się ich smaków

Jakie dodatkowe korzyści zyskasz wybierając odpowiedni dla Ciebie piec konwekcyjno-parowy?

Piece konwekcyjno-parowe pozwalają na skrócenie czasu przygotowywania produktów. Przyspieszenie tego procesu nie wpływa na zmiany w składzie oraz zawartości składników mineralnych i mikroelementów. Dodatkowo, otrzymane potrawy charakteryzują się pożądaną teksturą i konsystencją, a także zachowują aromat charakterystyczny dla danego produktu.
Dzięki inwestycji w piec konwekcyjno-parowy, dostajesz możliwość rozszerzenia swojego menu oraz oferowanych dań, co więcej – bez konieczności powiększenia Twojego zespołu.

W pracy swojego lokalu warto zainwestować w urządzenie do zadań specjalnych, czyli takie, które poradzi sobie z każdą obróbką termiczną oraz ze wszystkimi produktami, niezależnie od ich rodzaju. My proponujemy piece konwekcyjno-parowe marki Palux.

Ekspert
Best CS
Kategoria
Piece
Tagi
piec konwekcyjno-parowy, palux, gotowanie, pieczenie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu.