Trendy żywnościowe się zmieniają, obecnie coraz częściej skupiamy się na tym co jemy, dbamy aby spożywana przez nas żywność była zdrowa tzw. eco oraz posiadała wiele składników odżywczych. Coraz większy nacisk kładziemy na wykorzystanie w żywności składników prozdrowotnych, które zawierają cenne mikroelementy pozwalające na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, dodające energii i siły.

Tempo naszego życia zniechęca nas do poświęcania czasu na przygotowywanie i gotowanie wartościowych posiłków. To właśnie dlatego coraz częściej szukamy nowych, prostszych rozwiązań dietetycznych. Pojawia się luka, którą w łatwy sposób mogą wypełnić przedsiębiorstwa, punkty gastronomiczne oraz inne lokalizacje, a wszystko poprzez wzbogacenie oferty o soki wyciskane metodą Cold Press w opcji np. na wynos, sprzedaży oraz jako serwowane w lokalu. 


Soki Cold Press - co to takiego?

Są to soki otrzymywane poprzez dokładne rozdrobnienie owoców lub warzyw, a następnie przejściu surowca przez prasę, która gwarantuje dokładne wyciśnięcie soku. Ta metoda pozwala na zachowanie jak największej ilości składników mineralnych i witamin. Otrzymany produkt zachowuje wysoką jakość, teksturę oraz smak identyczny do smaku przetwarzanego surowca. Wyciskając sok metodą na zimno otrzymujemy w 100% czysty, wartościowy oraz prozdrowotny produkt.

Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej wyciskarki Cold Press?

Przede wszystkim jakością jej wykonania, bezpieczeństwem użytkowania, prostą obsługą oraz gwarancją wysokiej wydajności, a co za tym idzie – szybkim zwrotem kosztów zakupu. Zdecydowanym liderem na rynku wśród wszystkich wyciskarek jest Zumex Mastery. Sprawdzi się jako rozwiązanie:

- dla barów specjalizujących się w serwowaniu soków owocowych, warzywnych czy koktajli na ich bazie

- większych przedsiębiorstw, które na szeroką skalę zajmują się dystrybucją soków

- dla początkujących punktów, które dopiero rozpoczynają produkcję

- dla cateringów serwujących dietetyczne posiłki

Zumex Mastery to wszechstronne urządzenie. Perfekcyjnie sprawdzi się podczas wyciskania soku z owoców oraz warzyw miękkich, twardych i liściastych. Taka różnorodność wśród wyboru produktów pozwala na znaczne zwiększenie proponowanej oferty sprzedażowej oraz rozbudowanie menu np. o soki dedykowane.

Ekspert
Janusz Szaton
Kategoria
Nowe możliwości
Tagi
wyciskarki do owoców i warzyw, zumex, soki cold press

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu.